Квітка


Формула квітки:

·         чашечка – Са (Ч)

·         віночок – Со (П)

·         андроцей, сукупність тичинок  А (Т)

·         гінецей, сукупність маточок  – G (М)

·         проста оцвітина – Р (О)

·         маточкова –

·         тичинкова –

·         актиноморфна (правильна) – *

·         зигоморфна – ↑ або ↓

·         ∞ – невизначена  кількість  елементів квітки, або більша 12

·         ( ) – елементи квітки зростаються

·         елементи  квітки  розташовуються колами +

·    верхня зав’язь позначається рискою (–), поставленою під числом плодолистків гінецею, нижня зав’язь – над числом, а середня – поряд із числом плодолистиків, наприклад: G(3) – зав’язь верхня

Родина Капустяні. Квітка правильна (можна провести декілька площин симетрії), має подвійну оцвітину: чашечку з 4 чашолистиків (Ч) і віночок (П) з 4 пелюсток; 6 тичинок (Т), з яких 2 коротші, і одну маточку (М). *Ч2+2П4Т2+4М1

Родина Бобові. Квітка зигоморфна (умовно можна провести лише одну площину симетрії). Усі пелюстки різняться за розміром і формою: одна велика (вітрило), дві бічні менші (весла) та дві частково зрослі нижні (човник). Маточка одна, тичинок десять – дев’ять зрослі, а одна вільна (у більшості): ↑Ч(5)П3+(2)Т(9)+1М1.

Родина Пасльонові. Квітка має подвійну оцвітину: чашечка з 5 зрослих чашолистиків і 5 зрослих пелюсток у віночку; тичинок 5, маточка 1, зав’язь верхня: *Ч(5)П(5)Т5М1.

Родина Айстрові. У айстрових існують чотири типи квіток: трубчасті, язичкові, несправжньоязичкові та лійчасті. Вони складають суцвіття. Трубчаста квітка має подвійну оцвітину, але чашечка, як і в інших квіток, розвинена слабо і представлена волосками, лусками або плівками. Віночок зрослопелюстковий з 5 пелюсток, 5 тичинок та 1 маточки, зав’язь нижня. Язичкові квітки неправильні з 5-членною подвійною зрослою у вигляді язичка оцвітиною, тичинок 5, маточка 1. Несправжньоязичкові квітки неправильні, на верхівці язичка 3 зубчики, не мають тичинок, тільки 1 маточка, що складається з двох зрослих плодолистиків: Ч0П(30М(2). У лійчастої квітки, неправильної за типом, відсутні маточки та тичинки – це квітки, які розташовані на краю кошиків (у волошки).

Родина Розові. Квітки розових правильні, мають подвійну оцвітину – чашечка складається з п’яти чашолистиків, часто зрослих, віночок з п’яти вільних пелюсток. Тичинок у квітці розових багато, маточка може бути одна (у яблуні, сливи) або багато (малина, суниця). *Ч5П5ТМ1 (у вишні), *Ч5+5П5ТМ (у полуниці)

Родина Лілійні. Квітки мають будову, типову для однодольних – оцвітина проста віночкоподібна, здебільшого складається з 6 вільних, інколи зрослих листочків, 6 тичинок і однієї маточки (з трьох зрослих плодолистиків). *О3+3Т3+3М(3)

Родина Цибулеві. Їх квітка має просту оцвітину з 6 вільних або частково зрослих листочків, 6 тичинок та одну маточку. Зав’язь верхня.



Діаграма квітки
Діаграма будується так, щоб покривний листок (2) у вигляді дуги містився внизу, а вісь пагона (1), від якого відростає квітка, в формі кружечка – зверху. Якщо квітка верхівкова, то вісь не позначають. Члени оцвітини зображують дугами, в чашолистків (4) посередині дуги зовні роблять виступ, що відповідає середній жилці. Тичинки (6) позначають поперечним розрізом пиляка, а маточку (7) – схемою поперечного розрізу зав’язі. Якщо члени квітки зростаються, їх з’єднують тонкими лініями. На малюнку цифрою 3 позначені прицвітники та цифрою 5 – пелюстки.
На діаграмі також можна побачити, якою є квітка: циклічною (елементи розміщені кільцями, в більшості рослин), ациклічною (спіральне розміщення елементів в магнолієвих, жовтецевих) та геміциклічною (напівколовою). Кількість кіл в циклічних квітках звичайно не перевищує п’яти.
1 – ациклічна квітка
2 – геміциклічна
2-6 – циклічні
3 – актиноморфна, п’ятиколова, п’ятичленна
4 – актиноморфна, чотириколова, п’ятичленна
5 – зигоморфна з актиноморфним віночком
6 – зигоморфна 








Немає коментарів :