Чим відрізняється біогеоценоз від екосистеми
Поняття біогеоценозу ввів російський учений В. Сукачов у 1942 р.
Біогеоценоз – це сукупність на певній ділянці земної поверхні однорідних природних явищ (атмосфери, ґрунту, кліматичних умов, рослинного, тваринного світу), поєднаних обміном речовин і енергії в єдиний природній комплекс. Біогеоценоз – це елементарна наземна екосистема, головна форма існування природних екосистем.
Будь-який біогеоценоз має ряд показників, які дозволяють його ідентифікувати саме таким чином. До них відносяться:
- стабільний видовий склад. Наприклад, в кратері вулкана Нгоронгоро проживають леви, антилопи, слони, носороги і зебри. Введення в цю западину коней, верблюдів чи тигрів може порушити сформований біогеоценоз;
- біомаса – кількість організмів продуцентів-консументів-редуцентів, виражене в одиницях маси. Наприклад, збільшення або зменшення кількості / маси консументів-левів може привести до деградації всього співтовариства;
- продуктивність;
- стійкість. Система з даними видовим та кількісним складом здатна існувати тривалий відрізок часу;
- здатність до саморегулювання. При непередбачених обставинах (ураган, землетрус, епідемія) видовий і кількісний склад здатний швидко відновитися – повернутися до вихідних параметрів;
- система бере участь у загальному кругообігу речовин у природі.
Живі істоти в біогеоценозі пов’язані різними типами відносин: хижацтвом, паразитизмом, конкуренцією, мутуалізмом, коменсалізмом, аменсалізмом.
У 1935 р. англійський ботанік А. Тенслі уперше ввів в екологію термін "екосистема".
Екосистема – це система, в яку входять живі організми, місце їх проживання і зв’язки, які між ними здійснюються.
Екосистеми бувають різноманітних розмірів, простими і складними, штучними (акваріум, теплиця, пшеничне поле, населений космічний корабель) і природними (озеро, ліс, океан). Розрізняють водні і наземні екосистеми.
Екосистема – поняття трохи ширше, ніж звичайний біогеоценоз. Найбільшою екосистемою названа біосфера, в якій зібрані всі екосистеми і всі біогеоценози Землі.
Отже, відмінність біогеоценозу від екосистеми полягає в наступному:
- Поняття «екосистема» має ширше значення, ніж «біогеоценоз».
- Термін «біогеоценоз» вживається лише стосовно природних спільнот, в екосистему включені Біосфера, Людина та її вплив на інші компоненти спільноти.
- Будь який біогеоценоз можна назвати екосистемою, але не кожна екосистема є біогеоценозом.
- Біогеоценоз "прив'язаний" до конкретної ділянки земної поверхні, а екосистема - ні. Вона може бути штучною (наприклад, акваріум), тимчасовою (калюжа).



Пройти тест
Немає коментарів :
Дописати коментар